Projekt ‘’Wał Pomorski 1945’’.

„ Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.’’ – Józef Piłsudski”

Fotogramy’’ wspólnie z Bałtyckim Stowarzyszeniem Miłośników Historii ‘’ Perun’’ z Koszalina, Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej ’’ REGA’’ z Trzebiatowa, Studiem Historycznym ’’HUZAR’’ z Sianowa, Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza ze Szczecinka, Manufakturą BC36 z Koszalina, Miastem Biały Bór , zrealizowało projekt ‘’Wał Pomorski 1945’’.

29 stycznia 1945 r. Armia Polska podeszła pod bramy ‘’Pommernstellung’’ rozpoczynając operację przełamania niemieckich umocnień, które chroniły drogi do Pomorza i Morza Bałtyku. Po zdobyciu Warszawy oddziały 1. Armii Wojska Polskiego w ramach operacji ‘’wiślańsko – odrzańskiej’’ wykonały manewr wzdłuż lewego brzegu Wisły docierając i biorąc udział w walkach o Bydgoszcz, oraz zabezpieczając styk 1 i 2 Frontu Białoruskiego. Na podstawie rozkazu 28 stycznia 1945 przeszła z rejonu Bydgoszczy na linie Jastrowia – Iłowca – Poźrzadła- Suchania – Widuchowa i tym samym rozpoczynając morderczą walkę o przełamanie umocnień…Bitwa o ‘’Wał Pomorski’’ była pierwszą samodzielną operacją Armii Wojska Polskiego, której przyszło do Ojczyzny wracać po masowych deportacjach ludności cywilnej z lat 1939 – 1941 przeprowadzonej przez ZSRR po zajęciu ’’ Kresów II Rzeczpospolitej’’. W wyniku walk miedzy 29.I. a 10.II. śmierć poniosło 3420 polskich żołnierzy, 2180 uznano za zaginionych, a 8472 odniosło rany…

Dziś: 1 Wszystkich: 140565