ZAŚLUBINY Z MORZEM W MRZEŻYNIE -17 MARCA 1945 R.

15 marca 2024 r. wpisuje się złotymi zgłoskami w naszej dotychczasowej działalności tym bardziej, że od pierwszych dni naszej działalności bliski naszemu sercu jest wątek ostatnich kawalerzystów 2 Pułku Ułanów, którzy po 1945 r. osiedlili się w Trzebiatowie i okolicach – jest nasza historia o której nie możemy zapomnieć 🙂

Z okazji przypadającej w niedzielę 79. rocznicy Zaślubin z Bałtykiem w Mrzeżynie przez 1. Warszawską Samodzielna Brygadę Kawalerii w gościnnych dla nas progach Trzebiatowski Ośrodek Kultury Pałac zrealizowaliśmy ze silnym wsparciem Studio Historyczne Huzar premierową rozbudowaną lekcję historii ożywionej okraszonej ekspozycją, umundurowania, wyposażenia bojowego i uzbrojenia ostatnich ułanów, którzy w swoich życiorysach zapisali swoje boje z bolszewikami w 1920 r. i w kampanii wrześniowej a wszystko od godzin porannych dla uczniów: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Trzebiatowie, Szkoła Dwójka Trzebiatów, Zespół Szkół im. Zbigniewa Herberta oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu.

W samo południe na licznie zaproszonych gości została otwarta wyjątkowa wystawa fotograficzna poświęcona zaślubinom z morzem w Mrzeżynie i Kołobrzegu autorstwa Mirosław CzerwińskiMC&M Fotografia-Pasja oraz naszego kolegi fotografa Bartosz Janiczek Rekografia.

Tradycyjnie niepowtarzalna i wyjątkowa okazałą się konferencja w wykonaniu naszego przyjaciela dr Łukasz GładysiakStudio Historyczne Huzar na temat wydarzeń jakie miały miejsce 17 marca 1945 r. i genezy zaślubin.

Zwieńczeniem i klamrą naszej dotychczasowej działalności było wzruszające dla nas wydarzenie nadania odznaczenia „Krzyż Czynu Frontowego 1 i 2 Armii Wojska Polskiego 1943-1945 wręczonego przez prezesa Koła Koszalińskiego ZKRPiBWP mjr rez. Grzegorz Torbiński i płk rez. Dariusz Sienkiewicz. Wniosek o nadanie odznaczenia został złożony przez Zarząd Koszalińskiego Koła ZKRPiBWP.

Za rok przypada 80 rocznica i już dzisiaj w naszych głowach są nowe pomysły na przygotowanie niepowtarzalnych obchodów!!! Pragniemy wspólnymi siłami przygotować dla uczniów i mieszkańców gminy coś wyjątkowego!!!! Przyjdzie czas na konkrety 🙂

Serdeczne podziękowania kierujemy do:

Łukasz GładysiakStudio Historyczne Huzar

Trzebiatowski Ośrodek Kultury PałacRenata Teresa Korek oraz całego miłego personelu 🙂

Gmina Trzebiatów

Visit Mrzezyno

Rekografia

Gryfice24.online

Superportal24 Powiat Gryficki

Zdjęcia: Visit Mrzezyno, MC&M Fotografia-Pasja

Regionalne Centrum Informatyki Gdynia

#Ułani#trzebitów#wojskopolskie https://36drop.wp.mil.pl/

www.srhrega.pl

Dziś: 2 Wszystkich: 140631