Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Rega swoją działalność rozpoczęła na przełomie 2016 i 2017 roku zrzeszając w swoje szeregi pasjonatów z zamiłowania do historii, chęci przekazywania wiedzy i umiejętności rekonstrukcyjnych. Formalne umocowanie nastąpiło rejestracją SRH Rega w Krajowym Rejestrze Sądowym
w Szczecinie w kwietniu 2017 roku – numer KRS 0000675117.

Nazwa Rega stowarzyszenia zapadła na spotkaniu założycielskim i odwołuje się do naszego regionu, tym bardziej że członkowie naszego stowarzyszenia mieszkają w Trzebiatowie, Mrzeżynie i okolicach przez które rzeka Rega toruje swój bieg w kierunku Bałtyku.
Rega działa w oparciu o rekonstrukcje i upowszechnianie wiedzy historycznej o tradycjach wojskowych, wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia i wyszkolenia wojskowego różnego rodzaju formacji i narodowości. W 2017 roku rozpoczynaliśmy swoją działalność bazując na okresie II wojny światowej jako żołnierze formacji zbrojnych III Rzeszy. Z kolejnymi miesiącami po skompletowaniu i przygotowaniu sylwetek niemieckich, podjęliśmy nowe wyzwania w przygotowaniu sylwetek 1 Armii Wojska Polskiego tzw. Berlingowców, żołnierzy radzieckich oraz powstania warszawskiego. Obecnie nasza działalność nie tylko ograniczyła do okresu 1943-45, ale poszliśmy dalej. Bardzo mocną naszą stroną działalności jest okres PRL-u w którym funkcjonowały formacje Milicji Obywatelskiej i ZOMO. Nasza w miarę wszechstronna działalność i zamiłowanie do historii wojskowości pozwala nam na szeroki wachlarz udziału na wielu płaszczyznach, począwszy od pól bitew rekonstrukcyjnych, gdzie odtwarzamy konkretne walki i określone formacje, przez pracę z młodzieżą, zarówno w szkołach jak i poza nimi, po organizację wystaw, eventów, sesji fotograficznych i udziału w filmach. Chętnie współpracujemy z innymi grupami rekonstrukcyjnymi zajmującymi się popularyzacją historii, tradycji, kultury oraz wartości patriotycznych. Najbardziej cenimy sobie współpracę ze Studiem Historycznym Huzar z Sianowa. Nieodzownym elementem naszej działalności są także bliskie kontakty z placówkami muzealnymi (MOP Kołobrzeg), owocujące wspólnymi działaniami oraz inicjatywami w zakresie szeroko pojętej promocji historii.
SRH Rega jest grupą otwartą i prowadzącą stały nabór nowych członków, którym nie jest obce zamiłowanie do historii i popularyzacja tradycji i wartości patriotycznych. Oczywiście trzeba się liczyć  niestety z drenażem kieszeni z monetami, bo nie jest to tania przygoda.

 

Dziś: 2 Wszystkich: 111253