Godzina "W" - widowisko historyczne Sianów 2017

Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Sianowie, w Parku Miejskim im. Powstańców Warszawskich odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia 1 sierpnia 1944 roku.

Gazeta "Miasto"​

Zostaliśmy wyróznieni…

Powstanie Warszawskie 1944 - widowisko historyczne Sianów 2019

W czwartek, 1 sierpnia 2019 r. kamienice przy ul. Armii Polskiej w Sianowie zamieniły się w budynki warszawskiego Śródmieścia. W ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, wzorem lat ubiegłych zorganizowano widowisko historyczne osadzone w realiach walczącej latem 1944 r. stolicy.

Powstanie Warszawskie 1944 - widowisko historyczne (Sianów 2018)

Z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Sianowie na ulicy Piastów odbyła się rekonstrukcja walk powstańczych. Poprzedzała ją oficjalna uroczystość w Parku Miejskim im. Powstańców Warszawskich w Sianowie. Uroczystość została zakończona koncertem piosenki patriotycznej.

POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944 r. – widowisko historyczne pt. „Obrona Cmentarzy Wolskich”. 1 sierpnia 2021 r. SIANÓW

1 sierpnia co roku w Sianowie, po oficjalnych uroczystościach w Parku im. Powstańców Warszawskich upamiętniających „Godzinę W” odbyło się widowisko historyczne. „Obrona Cmentarzy Wolskich” w której zostały ukazane walki zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej między 6-11 sierpnia 1944 r.

W inscenizacji uczestniczyło 60 odtwórców historycznych, a znaczna ich część pochodziła z naszego regionu. Na rekonstrukcyjnym polu bitwy pojawiło się też osiem pojazdów wojskowych w tym oryginalny, polski motocykl Sokół 600 oraz samochód ciężarowy Praga RND. Wykorzystano 25 jednostek broni filmowej i profesjonalne efekty pirotechniczne. Przygotowywane przez rekonstruktorów sianowskie inscenizacje przyciągają co roku wielu widzów. Nie tylko najmłodsi mocno przeżywają wojenne sceny, huk wystrzałów i imitujące pożary dymy. Jednym z obserwatorów był mieszkający w Sianowie Powstaniec Warszawski, Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Sianów Pan Aleksander Kaczorowski.

W rekonstrukcji udział wzięły grupy: SGRH Gryf (Koszalin) SH Pochodnia (Sianów) Stowarzyszenie Parva Patria (Giecz) SHF Przedmoście Piła (Piła) Projekt Koeslin (Koszalin) SH 549 (Szczecin) SRH Rega (Trzebiatów) Pirotechnika: S-Piro (Szczecin) Broń: Piotr Sobota (Koszalin) + SRH Rega (Trzebiatów)

Narracja historyczna: Studio Historyczne Huzar (Sianów)

Zdjęcia: Marcin Golik, Jan Stasiukiewicz Dron: Robert Sagadyn

Realizacja: Marcin Golik / kreatywnie.org

W programie "Karty Historii" o inscenizacjach historycznych i nie tylko

O rekonstrukcji historycznej, jej działalności i nie tylko, która jest przekazywana przez środowisko rekonstruktorskie naszego regionu (zachodniopomorskie) opowiada kolega Łukasz Gładysiak.

 

WINTER WARZ 2022 i nasz udział w Rajdzie

Głos Kołobrzegu (dodatek w Głosie Koszalińskim) 04/02/2022 r

O Rajdzie opowiada  Łukasz Gładysiak.

SRH Rega na VIII Zlocie Zimnowojennym w Kołobrzegu

W sobotę plac pod Latarnią Morską  zamienił się w mały poligon. Wszystko za sprawą VIII Zlotu Zimnowojennego. W tym roku impreza obchodzona była pod hasłem „Dzień Garnizonu Kołobrzeg”.

ZAŚLUBINY Z BAŁTYKIEM W MRZEŻYNIE I KOŁOBRZEGU

UŁAŃSKIE ZAŚLUBINY Z BAŁTYKIEM W MRZEŻYNIE - 17 MARCA 1945 r.

UŁAŃSKIE ZAŚLUBINY Z BAŁTYKIEM W MRZEŻYNIE - 17 MARCA 1945 r.

2 września, Gąbin i bombardy w akcji na Festynie z okazji "ZAKOŃCZENIA LATA" oraz uroczystego zakończenia robót budowlanych kanalizacji sanitarnej.

08 października 2023 r wróciliśmy na Ogrody Pałacowe Nad Młynówką - Trzebiatowski Ośrodek Kultury Pałac. Uczestnicząc w "Festiwalu Mniejszości pod Polską Flagą". Na licznie przybyłych gości czekały występy artystyczne, a także tradycyjne potrawy kuchni naszych wschodnich i zachodnich sąsiadów. Była to również szansa na bliższe i poznanie kultury naszych sąsiadów. Na miejscu można było skosztować regionalnych przysmaków. W dniu dzisiejszym wraz z Studio Historyczne Huzar 👍 Przenieśliśmy degustatorów smaków w czasy kuchni późnośredniowiecznej ukazując kuchenne rewolucje 😉

Dziś: 1 Wszystkich: 149326