Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

GRA MIEJSKA „O wolność i chleb! Poznański Czerwiec 1956”.

10 października 2021 @ 10:00 - 15:00

WSTĘP BEZPŁATNY
Już w najbliższą niedzielę widzimy się w Sianowie i zapraszamy na zabawę z historią w ramach gry miejskiej „O wolność i chleb! Poznański Czerwiec 1956”.
Na punktach kontrolnych, rozmieszczonych na terenie miasta czekać będą zabytkowe pojazdy oraz rekonstruktorzy w strojach odpowiadających realiom PRL w połowie lat pięćdziesiątych.

Na każdym z nich do zrealizowania będą zadania, zarówno teoretyczne, związane z dziejami naszego kraju krótko po zakończeniu II wojny światowej oraz praktyczne.

Ideą projektu jest przybliżenie wydarzeń, do których doszło 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu. Wielotysięczny protest robotników, wywołany między innymi podwyżkami cen oraz pogorszeniem warunków pracy zakończył się  wielkim, miejskim protestem przeciwko władzy komunistycznej. Ta zdecydowała się wyprowadzić na ulice milicję i wojsko, w tym jednostki pancerne. W starciach życie straciło ok. 60 osób, co czwarta z nich nie miała 18 lat. Wydarzenia czerwcowe dały początek tzw. odwilży politycznej w PRL.

Organizatorem gry miejskiej „O wolność i chleb! Poznański Czerwiec 1956” jest założone w 2017 r. w Sianowie Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia – jedna z czołowych w regionie organizacji pozarządowych, zajmujących się profesjonalną i nowoczesną edukacją humanistyczną. Do współpracy lokalni pasjonaci zaprosili przyjaciół ze Stowarzyszenia Parva Patria w Gieczu, Stowarzyszenia Historyczno-Fortyfikacyjnego Przedmoście Piła, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Rega z Trzebiatowa oraz szczecińskiej Grupy Polskie Sokoły.

To drugie tego rodzaju przedsięwzięcie zorganizowane w Sianowie, w bieżącym roku. 1 sierpnia miłośnicy zgłębiania tajemnic przeszłości zachęcali mieszkańców i gości regionu do udziału w podobnym co do zasady przedsięwzięciu, tematycznie dotyczącym Powstania Warszawskiego. Cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Start niedzielnej gry zaplanowano o godz. 12.00 na dziedzińcu Dziennego Domu Senior+ przy ul. Armii Polskiej 33 (wejście od strony parku). Uczestnicy będą mogli zgłosić się tuż przed startem – rejestracja wystartuje w tym samym miejscu o godz. 11.00. Udział jest rzecz jasna bezpłatny.

Czekamy na Was!

Szczegóły

Data:
10 października 2021
Czas:
10:00 - 15:00
Koszt:
WSTĘP BEZPŁATNY
View Wydarzenie Website

Organizator

Stowarzysznie Historyczne Pochodnia

Miejsce

76-004 Sianów, ul . Armii Krajowej 33
76-004 SIANÓW UL. ARMII KRAJOWEJ 33
SIANÓW, zachodniopomorskie 76-004 Poland
+ Google Map
View Miejsce Website