77 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W SIANOWIE

1 sierpnia, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w Sianowie tradycyjnie uczestniczyliśmy w obchodach rocznicowych wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku po raz pierwszy odbyła się gra miejska o charakterze edukacyjnym związanym z Powstaniem (zabezpieczaliśmy jeden z wielu punktów kontrolnych). Po oficjalnych uroczystościach w Parku im. Powstańców Warszawskich, odbyło się widowisko historyczne pt. „Obrona Cmentarzy Wolskich”, w którym zostały przedstawione walki zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej między 6 a 11 sierpnia 1944 r.
W inscenizacji uczestniczyło 60 odtwórców historycznych, a na rekonstrukcyjnym polu bitwy pojawiło się osiem pojazdów w tym oryginalny, polski motocykl Sokół 600 oraz samochód ciężarowy Praga RND. Widowisko przyciągnęło jak co roku wielu widzów pomimo zmiennej pogody.

Dziękujemy ??????❤️❤️?„Musimy jednak pamiętać o jednym: opór zbrojny i walka orężna wobec najeźdźcy nie były narzucone społeczeństwu przez jakiś rozkaz z góry. Ta decyzja została podjęta przez cały naród samorzutnie, nie w sierpniu ’44 roku, ale już we wrześniu ’39” – Tadeusz Bór-Komorowski.

Fot: Rekografia, Bartek Janiczek

Zapraszamy również https://facebook.com/SRfacebook.com/SRH.REGA

Dziś: 1 Wszystkich: 111448