13 grudnia, w związku z przypadającą 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce nasza sekcja milicji przed głównym wejściem w Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie – Ekonom w ramach żywej lekcji historii przygotowała posterunek wojskowo-milicyjny oraz wystawę wyposażenia służb mundurowych PRL z początku lat osiemdziesiątych. Uczniowie mieli okazję posłuchać m.in. o siłach skierowanych do walki z demokratyczną opozycją w latach 1981-1983 oraz czekały milicyjne i wojskowe umundurowania, broń z epoki i prawdziwe koksowniki, przy których w 1981 roku ogrzewali się żołnierze pełniący służbę na ulicach polskich miast.
Nie zabrakło też części wykładowo-prelekcyjnej w auli Ekonoma. W szkole jako elementy scenografii, przygotowano prezentacje, zdjęcia i dokumenty związane ze stanem wojennym. Inicjatorem wydarzenia był dr Łukasz Gładysiak, nauczyciel historii w Ekonomie. Gośćmi specjalnymi uczniowskiego panelu dyskusyjnego byli
zachodniopomorski wicekurator oświaty, Bogusław Ogorzałek oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Internowanych „Chełminiacy’82”: Władysław Etc i Wiesław Rybicki, którzy poddawani byli komunistycznym represjom w omawianym przez cały dzień okresie.
Dziękujemy za możliwość dzielenia się i uczestnictwa w nowej formie przekazu historii w ramach rocznicowej lekcji żywej historii, której celem było zainteresowanie młodego pokolenia najnowszą historią polski oraz rozbudzenie w nim poczucia patriotyzmu.
Autor zdjęć: Radosław Koleśnik, SRH Rega.
Poniżej linki z materiałem z wydarzenia:
#13GRUDNIA#STANWOJENNY#GRUDZIEŃ1981#OPYZCJA, #OfiaryStanuWojennego, #komuna#Komunizm#Demokracja#Wolność#PRL