SESJA ZDJĘCIOWA – 31 SIERPNIA 1982 r. W KOSZALINIE

31 sierpnia – 39 lat temu mieszkańcy Koszalina powiedzieli głośne „NIE”!, manifestując na ulicach upominając się o swoje prawa i wolność. Każdy bezimienny uczestnik tamtych wydarzeń dołożył małą cegiełkę w procesie dochodzenia kraju do niepodległości.

Poniżej krótki zarys wydarzeń, które były największą manifestacją tamtego okresu na pomorzu i zarazem mało znaną historią dla dzisiejszego pokolenia. 31 sierpnia 1982 r. w Koszalinie o godzinie 17, na placu Bojowników PPR przed ratuszem, nieopodal katedry, zebrało się około trzystu osób, a wokół placu i w rejonie przyległych ulic – około 3 tysiące osób. Mieszkańcy Koszalina w ten sposób chcieli uczcić drugą rocznicę podpisania ”Porozumień Sierpniowych” w Gdańsku. Pokojowa manifestacja została brutalnie rozbita przez oddziały ZOMO.

Projekt został zrealizowany przy udziale Fundacja Polskich Wartości, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej REGA, ŚDS Koszalin, Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie, Świder Robert (Nysa), Fotoreporterkoszalin.pl

Fot. Rafał Semołonik,@Franek Semołonik

Dziś: 1 Wszystkich: 140630